RYWALIZACJA

Na pełnym gazie przez linię mety

Rajdy samochodowe zawsze były bliskie firmie BFGoodrich®. Dzięki swojej jakości i różnorodności nasze opony pokonują trasy rajdowe i pustynie na całym świecie już od ponad wieku.

bfgoodrich truck tyres competition circuit
wyścigi ciężarówek; rajdy ciężarówek, opony wyczynowe
BFGoodrich
Opony BFGoodrich® w wyścigu do mety.

Już na samym początku rozwoju sportów motorowych zaskoczyliśmy kibiców, wygrywając dwa lata z rzędu (w 1914 i 1915 roku) ponad 800-kilometrowy rajd Indianapolis, który obecnie jest klasykiem tego typu wyścigów.
Tak bardzo spodobało nam się ściganie, że nie mogliśmy przestać! Zwycięstwa w różnego rodzaju rajdach sypały się jak z rękawa. Jednym z najważniejszych momentów naszej historii był rok 1994, kiedy Nowozelandczyk Rod Millen, jadąc Toyotą Celica, zajął pierwsze miejsce w najbardziej znanym i najtrudniejszym na świecie górskim wyścigu Pikes Peak.

Niestraszne są nam też rajdy terenowe – w nich również zaznaczyliśmy swoją obecność. Już w 1972 roku wygraliśmy rajd Baja 1000, a niedługo później również SCORE Baja 500 – w 1983 i 1988 roku. Naszymi kierowcami byli Corky i Scott McMillin. Pierwszy Puchar Świata w rajdach terenowych zdobyliśmy w 1999 roku. W latach 1986–2007 nasze opony wyścigowe przyczyniły się do aż 21 kolejnych zwycięstw w rajdzie Baja 1000, co dało nam czołową pozycję w świecie amerykańskich rajdów terenowych!

Vidéo Competition

Rozwijaliśmy się dalej: w latach 2011 i 2012 zespoły jeżdżące na naszych oponach zdobyły Puchar Świata FIA w rajdach terenowych oraz wygrały rajd Australasian Safari. Pierwsze zwycięstwo w Dakarze odnieśliśmy w 1999 roku. Naszym kierowcą był wtedy Jean-Louis Schlesser. Później wiele razy startowaliśmy na tej afrykańskiej trasie. W 2017 roku, mimo niesprzyjającej pogody i niezwykle trudnych warunków odnieśliśmy 13 zwycięstwo – z zespołem Peugeota.              

W latach 2006–2010 potwierdziliśmy jakość naszych opon, zwyciężając w rajdowych mistrzostwach świata w kategoriach pilotów i konstruktorów. Staliśmy na podium z zespołami Citroëna i Forda oraz z Sebastienem Loebem, który został mistrzem świata pięć razy z rzędu.

Video Historique Competition

W 2007 roku wzięliśmy również udział w serii rajdowej Intercontinental Rally Challenge i zdobyliśmy pierwsze miejsce z zespołem Peugeota.
Natomiast jeśli chodzi o nasze niedawne starty, możemy się pochwalić drugim z rzędu zwycięstwem w rajdzie Silk Way zdobytym w 2017 roku w zespole Peugeota, z Cyrilem Despresem jako kierowcą. Silk Way to wyścig ciężarówek rozgrywający się w tym roku na trasie między Moskwą a chińskim miastem Xi’an i zapewniający kibicom niezwykłe emocje. Na 9000 km, podczas 15 dni ścigania miało miejsce wiele zaskakujących zwrotów akcji.